Czasami ludzie zastanawiają się nad tym, ile istnieje powodów, które mogą świadczyć o tym, że warto zacząć trening biegowy dla początkujących? Tak naprawdę powodów może być miliony. Do najważniejszych zaliczane są:

– zdrowie

– lepsza kondycja

– doskonała sylwetka

– walka z pokonywaniem własnych barier

– odskocznia od stresującego dnia pracy itd.

Jest również podział wyodrębniający motywacje sportowe takie, jak:

– ustanowienie nowego rekordu życiowego

– powrót do formy po przerwie

– zmiana nawyków sportowych, wynikająca ze zmiany życia

Bez względu na motywację, aby osiągnąć zamierzone efekty, powinno się przede wszystkim biegać świadomie i regularnie, a to czasami bywa problematyczne. Nie warto również zapominać o tym, że wszystkie te aktywności należy uprawiać z głową. Dlatego odpowiedzią na te wszystkie problemy jest trener biegowy dla początkujących.

 Najważniejsze to, aby plan biegowy dla początkujących był na tyle urozmaicony, aby z jednej strony przynosił oczekiwane efekty, ale z drugiej nie zabierał zbyt dużo czasu, ponieważ długie treningi biegowe dla początkujących, nie dość, że zużywają dużo energii, to w dodatku w krótkim czasie potrafią zniechęcić do dalszego uprawiania sportu.

Bieganie dla początkujących – skąd czerpać motywację do biegania?

Bieganie dla początkujących jest doskonałe dla wszystkich, którym znudziło się już spędzanie długich godzin na kanapie i bieganie jedynie po kanałach telewizora. Odbicie w lustrze, które pojawia się od pewnego czasu, też zaczyna coraz bardziej martwić niż cieszyć. Zamiast schodów, kierujesz się od razu do windy, nawet w przypadku, gdy docelowe miejsce znajduje się na pierwszym piętrze. Aż pewnego dnia postanawiasz, że czas coś z tym zrobić i decydujesz się na bieganie. Pierwszym krokiem najczęściej jest zakup najnowszej generacji butów sportowych, wraz z termoaktywną bielizną i tak przygotowany ruszasz do pierwszego treningu.

Kolejnego dnia pojawiają się pierwsze zakwasy, a tak naprawdę są to mikrourazy, ale powszechnie wszyscy nazywają ten ból zakwasami, z racji, że kiedyś myślano, że winowajcą tego wszystkiego jest kwas mlekowy umieszczony w mięśniach. Najczęściej ból po pierwszym bieganiu jest na tyle silny, że odpuszcza się kolejne treningi. Każdego kolejnego dnia znajdujemy sobie nowe wymówki, aż dochodzimy do etapu, w którym orientujemy się, że od pierwszego biegania minął już tydzień, miesiąc, itd. Dlatego tak ważny jest trener biegowy dla początkujących. Jest to bardzo znana historia wśród niemal wszystkich osób, które rozpoczynały swoje bieganie. Jeśli chodzi o regularne bieganie, to jednym z najważniejszych elementów jest przede wszystkim systematyczność. Skąd ją wziąć? Jest wiele osób, które motywację do biegania znajdują w samym sobie, z jednej strony jest to chęć pracy nad własnym ciałem, a drugiej zaś polepszenie zdrowia, czy też kondycji. Jednak dużą część osób potrzebuje korzystać z zewnętrznych bodźców motywacyjnych – czyli osób, które nieustannie będą ich zachęcać do biegania. Tego typu osoba może być kimś bliskim lub po prostu trenerem, który ułoży dla nas odpowiedni plan biegowy dla początkujących.