W ostatnim czasie coraz większy rozkwit przeżywa branża trenerska. Ludzie zaczynają o siebie dbać, gdyż jest to po prostu w modzie. Często jednak nie mają czasu i motywacji, by samemu uczęszczać na siłownię. I tu wkraczają trenerzy personalni, którzy stają się stróżami dobrej formy swoich klientów. Popyt tworzy podaż, stąd też duże zainteresowanie kursami na trenera personalnego. Praca w tym zawodzie to nie jest jednak prosta sprawa. Oprócz kursu na trenera personalnego trzeba mieć kilka cech, które docenią nasi klienci, a także doświadczenie i wszechstronną wiedzę.
Jak zostać trenerem personalnym?
Zawód trenera personalnego nie jest regulowany prawem. Nie jest to bowiem trener, którego spotkamy w klubach sportowych. Oznacza to tyle, że teoretycznie nie potrzebujemy żadnego papierka. W praktyce jednak kurs na trenera personalnego jest pewnym świadczeniem i zapewnieniem o naszych kompetencjach. Bez niego nie obędzie się więc przy próbie podjęcia pracy w siłowni. Pamiętajmy jednak, że zarobki w większości przypadków będą mniejsze niż w przypadku trenera personalnego działającego na własną rękę. A tu droga jest prostsza. Dosłownie nikt nie może nam zakazać prowadzenia własnej działalności. Jednak certyfikat ukończenia kursu wciąż może się przydać do umieszczenia na stronie internetowej lub do okazania klientowi.
Wszechstronna wiedza a kurs trenera personalnego
Jak już wspomnieliśmy, zawód trenera personalnego nie jest prosty. O ile prawnie nie potrzebujemy niczego, by nim zostać, tak w praktyce kursy dadzą nam niezbędną wiedzę. Tutaj podstawą jest wiedza z zakresu dietetyki. Bez tego ani rusz. Odpowiednia dieta jest bowiem podstawą każdego dobrego planu treningowego. Musimy też mieć wiedzę z zakresu fizjoterapii. Pozwoli ona na przygotowanie odpowiednich i nieszkodzących ćwiczeń. Pamiętajmy, że w przypadku treningów łatwo o naciągnięcie ścięgna i inne urazy. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich ćwiczeń. Dzięki tej wiedzy będziemy również mogli pomóc w przypadku, gdy dojdzie do jakiegoś urazu. Kolejną sprawą jest przynajmniej podstawowa wiedza z zakresu psychologii. W treningach z klientem bardzo ważne jest bowiem wsparcie i zrozumienie potrzeb. Czasem klienci ukrywają różne rzeczy, takie jak kompleksy, co jest dużą przeszkodą w realizacji celu. To my musimy sobie poradzić z problemami, z którymi przychodzi do nas klient.
Kurs trenera personalnego drogą na skróty?
Powyższą wiedzę zdobędziemy na każdym dobrym kursie trenera personalnego. Pamiętajmy jednak, że wciąż jest to trochę droga na skróty. Kurs na trenera personalnego nie da nam takiej wiedzy jak wieloletnie studia z zakresu fizjoterapii i dietetyki. Dlatego tak ważne jest doświadczenie. Ciężko mówić o kursie na trenera personalnego, gdy nie mieliśmy do tej pory żadnej styczności z treningami. Dlatego ważne jest podejmowanie innych kursów i bycie na bieżąco z wciąż aktualizowaną wiedzą.
Kurs na trenera personalnego a pozostałe umiejętności
Bycie dobrym trenerem personalnym nie kończy się na kursie. Przede wszystkim pamiętajmy, że to praca z człowiekiem. Dlatego ważny jest uśmiech, umiejętność słuchania i rozumienia potrzeb ludzi, którzy do nas przychodzą. Przydatna jest również kreatywność, szczególnie gdy przyjdzie nam walczyć ze złymi nawykami klientów. Dzięki empatii w pełni zrozumiemy oczekiwania i ograniczenia ludzi, z którymi pracujemy. Umiejętność motywowania to także cecha, której ciężko się nauczyć. Dlatego oprócz kursu na trenera personalnego ważne są wrodzone predyspozycje.