Jazda na rowerze wydaje się raczej sposobem na relaks lub też dobrym pomysłem na wycieczki krajoznawcze. Niektórzy nawet nie uznają tego za sport, a przecież jest to forma aktywności fizycznej, taka sama jak bieganie czy ćwiczenia na siłowni. Z tego też względu jazdę na rowerze są w stanie polubić nawet te osoby, które raczej stronią od innych sportów, a wychowanie fizyczne nie było ich ulubionym szkolnym przedmiotem. Warto jednak wiedzieć, że regularna jazda o sporej intensywności lub na dłuższych trasach naprawdę może zdziałać wiele- dla naszego zdrowia, naszej sylwetki, ale i dla naszego samopoczucia. Może więc warto spróbować, szczególnie w sezonie letnim, kiedy pogoda dopisuje?

Dlaczego warto jeździć na rowerze?

Podczas jazdy na rowerze poprawiamy swoją wydolność oddechową, a także stymulujemy nasz układ krążenia, co pozwala zapobiegać różnego rodzaju chorobom nasercowym. To także doskonały sposób na to, aby rzeźbić mięśnie całego ciała, a co ważne- dodatkowo nie musimy nadwyrężać stawów ani też ich przeciążać. Możemy sobie nawet nie zdawać sprawy z tego, jak wiele mięśni pracuje podczas zwykłej przejażdżki. Jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rowerze? Są to nie tylko mięśnie nóg, ale i rąk, pośladków czy brzucha. Dodatkowo, jazda na rowerze przyczynia się do rozwijania ogólnej, dobrej kondycji ruchowej i poprawia samopoczucie psychiczne, zwłaszcza jeśli jest wykonywana w terenie, a nie jedynie na rowerku stacjonarnym. Pamiętajmy, że wbrew pozorom jest to sport całoroczny, a jesienią i zimą wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednią odzież funkcyjną.

Dodatkowe zalety jazdy na rowerze

Jazda na rowerze może być doskonałym uzupełnieniem każdej diety redukcyjnej. To także bardzo dobry pomysł na to, aby wyjść z domu i zapomnieć na chwilę o telewizorze, komputerze i telefonie. Móc coś zobaczyć, poznać teren i okolice, a w miarę wzrostu formy- możliwość wymyślania coraz to nowych tras, poznawanie coraz dalej wysuniętych punktów na mapie i długie, ciekawe wycieczki, kiedy to możemy zwiedzić spory szmat drogi. To także możliwość posiadania swojej własnej, psychicznej odskoczni od problemów dnia codziennego, czas na złapanie dystansu i równowagi psychicznej, dzięki której mniej będziemy się stresować. Dodatkowo, w przypadku osób, które zdecydują się wybrać rower jako swój środek transportu do pracy, to możliwość zaoszczędzenia na dojazdach, a także mniejsze zanieczyszczenie dla środowiska.

Rower będzie też doskonałym rozwiązaniem dla osób, które prowadzą raczej siedzący tryb życia i z czasem odczuwają przykre konsekwencje z tym związane. Nawet niezbyt długie przejażdżki, ale wykonywane z odpowiednią regularnością, mają naprawdę dobroczynny wpływ na nasz organizm, pozwalają rozruszać się mięśniom całego ciała i mogą stanowić doskonałą rozrywkę. To także dobry pomysł na wspólne spędzanie czasu z rodziną i okazja do tego, aby zachęcić też swoje dzieci do podejmowania takiej właśnie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.