Jak rozpocząć swoją przygodę z łucznictwem?

Strzelanie z łuku w szczególności upodobali sobie mężczyźni, chociaż można spotkać także i kobiety, które spełniają się także w tej dyscyplinie. Z pewnością jest to bardziej niszowe zajęcie, które mimo wszystko może być czymś naprawdę bardzo ciekawym i może stanowić życiową pasję. Trudno o bardziej pierwotną dyscyplinę, która powstała już w erze paleozoiku i która pozwalała człowiekowi na to, aby mógł on sam zapewnić sobie pożywienie. Dlatego też może się wydawać, że strzelanie z łuku jest proste i nie wymaga żadnego przygotowania kondycyjnego. Może to być jednak mylące, gdyż warto wiedzieć o tym, że nauka strzelania z łuku to w dużej mierze nauka przyjmowania odpowiedniej postawy.

Automatyzacja przyjmowania odpowiedniej postawy

Jest to niejako podstawowa, ale i najtrudniejsza rzecz, jaka nas może spotkać w łucznictwie. Osoby początkujące przede wszystkim trenują właśnie tę postawę, a więc odpowiednie ułożenie ciała i koordynacja ruchów podczas oddawania strzału do określonego celu. Jak strzelać z łuku bez popełniania błędów? Najlepiej robić to pod okiem doświadczonego instruktora, który poprzez obserwacje naszego zachowania od razu będzie w stanie wychwycić ewentualne błędy, a następnie pomóc nam je skorygować. Sami możemy ich nie dostrzec, a tym samym ciągle powielając te same błędy postawy- możemy wyrobić sobie złe nawyki, a co za tym idzie- nigdy nie poczynić żadnych postępów.

Prawidłowa postawa bez błędów

Przyjęcie odpowiedniej postawy poprzedza napinanie łuku i celowanie do tarczy. Wyjściowa pozycja to stanie bokiem w kierunku celu tak, aby stopy były na jednej linii łączącej nas z tarczą. Bardzo ważne jest, aby zarówno nasze barki jak i biodra były ułożone równolegle do linii strzału, ale i aby pozostały cały czas wyprostowane. Warto stać pewnie w lekkim rozkroku i stabilnie namierzać cel, koncentrując siłę w ramionach. Ręce powinny znajdować się odrobinę wyżej od celu. Samą cięciwę chwytamy palcami, a pozostała część dłoni powinna pozostać wyprostowana. Dłoń z cięciwą powinna oprzeć się aż o brodę, aby móc odpowiednio wypuścić strzałę. Tak naprawdę najtrudniejsze jest to, aby pamiętać o wszystkich tych ustawieniach naraz, szczególnie na początku, kiedy dopiero uczymy się odpowiedniej postawy i nic nie dzieje się z automatu.

Strzelanie do celu

Szalenie ważne jest, aby odpowiednio ustawić się względem tarczy i namierzyć cel tak, aby nasz kąt widzenia pozwalał nam na ułożenie grota strzały bezpośrednio w centrum tarczy. To podstawowe ćwiczenie celności i tego, aby wypuszczona z łuku strzała mogła w ogóle polecieć wyznaczonym torem w odpowiednim kierunku. Samo wypuszczanie strzały z łuku powinno być płynne, gdyż każde szarpnięcie wpłynie na to, w jakim kierunku ona poleci. Dlatego też w momencie, kiedy już przyjmiemy odpowiednią postawę- przychodzi ważny moment rozluźnienia, który pozwala nam tę płynność osiągnąć. Dodatkowo, koncentrując się na celu warto używać tego oka, które wiemy, że jest dominujące. To pozwoli nam osiągnąć lepszą celność.