Salto w tył- czy da się opanować umiejętność jego wykonywania?

Salto może być wykonywane na szereg różnych sposobów, trzeba jednak przyznać, że jednym z tych najbardziej widowiskowych salt, które zdecydowanie robią największe wrażenie jest salto w tył. Osoby, które posiadają umiejętność wykonywania salta w tył wyglądają poniekąd, jakby latały, a sama ewolucja może nie wyglądać na aż tak trudną, jaka jest w rzeczywistości. A jednak, aby móc posiadać umiejętność wykonywania takich figur- trzeba się ich kiedyś nauczyć. Zawsze możemy więc spróbować wcielić w życie plan treningowy, który pozwoli nam się odpowiednio przygotować do takiej właśnie ewolucji.

Jak nauczyć się salta? Co będzie najtrudniejsze dla osoby początkującej?

Już na samym początku, kiedy przyglądamy się temu, jak wykonują takie salta zawodowcy, możemy domyśleć się, co może być największą przeszkodą dla osoby początkującej- jest to oczywiście strach przed upadkiem. Dlatego, aby móc wykonywać salto, trzeba być świetnie wytrenowanym i naprawdę dobrze przygotowanym kondycyjnie. Jedną z najtrudniejszych barier do pokonania jest przełamanie strachu, jaki związany jest z obawą przed upadkiem, a w przypadku salta w tył- upadkiem bezpośrednio na głowę. Powinniśmy jednak wiedzieć o tym, że ułożenie ciała podczas wykonywania tej ewolucji jest tak, że nacisk nie jest skierowany w dół na głowę, a raczej kierowany jest poziomo, wzdłuż ciała.

Jak w każdej dyscyplinie- trening czyni mistrza

Wobec tego, jak zrobić salto w tył? Jest to ewolucja gimnastyczna, która- nazywana także backflipem- jest zaliczana zarówno do tych trudniejszych jak i bardziej niebezpiecznych. Z pewnością, łatwiej będzie taką ewolucję wykonać komuś, kto umie już robić podstawowe fikołki oraz nie ma problemów ze staniem na rękach, gdyż posiada już pewną samoświadomość własnego ciała oraz tego, jak układa się ono w przestrzeni. Przyjmuje się, że do wykonania salta w tył jest przygotowany każdy zawodnik, który jest w stanie wybić się na wysokość własnych kolan. A jednak, zawsze początkowe próby wykonania tej akrobacji powinny być wykonywane z asystą czy też asekuracją drugiej osoby, co pozwala poczuć się pewniej i bezpieczniej w kontekście ewentualnego wypadku.

Wykonując salto bardzo ważne jest, aby zawsze mocno podkurczać nogi będąc w fazie lotu. Najprostszą techniką, którą stosują osoby początkujące jest wybijanie się „na Małysza” i najlepiej rozpocząć swoją przygodę z saltem w tył od tej właśnie pozycji. Pomocne może być też ćwiczenie własnej skoczności oraz wybijanie się na grubym i miękkim materacu gimnastycznym. W swoim planie treningowym koniecznie trzeba uwzględnić specjalne ćwiczenia na mięśnie nóg, dobrze w tej roli sprawdzą się zarówno klasyczne przysiady jak i wykroki. Dodatkowo, trzeba zadbać o odpowiednie rozciągnięcie mięśni całego ciała, co pozwoli uzyskać nam lepszą elastyczność, dynamikę i koordynację ruchową w powietrzu. Idealnym treningiem dla początkujących jest trening wykonywany na trampolinie, który przede wszystkim pozwala pozbyć się barier psychicznych.