Podczas intensywnego treningu sportowego zazwyczaj spalamy duże ilości kalorii. Pojawia się więc naturalna potrzeba ich uzupełnienia- stąd też osoby, które zaczynają trenować od razu zastanawiają się, jak powinna w praktyce wyglądać dieta dla aktywnych fizycznie. Faktycznie, zapotrzebowanie kaloryczne osób trenujących może być nawet o 500 kcal wyższe od zapotrzebowania takiej samej osoby nie uprawiającej sportu. Te dodatkowe kalorie, których potrzebuje nasz organizm można uzupełnić mądrze lub też całkowicie niezdrowo. Ze względu na większe wydatkowanie energii, przede wszystkim trzeba zwiększyć w diecie ilość węglowodanów złożonych, a także ewentualnie zwiększyć ilość białka. Ważne jest to, jakie pokarmy przyjmowane są bezpośrednio przed treningiem, a także po jego zakończeniu. Rozsądne dobieranie produktów zapewni nam znacznie lepsze samopoczucie. Odpowiednia dieta dla sportowców to szansa na znaczną poprawę kondycji oraz na zdobywanie coraz to nowych osiągnięć. Bardzo często też konkretna dieta jest dostosowywana do trenowanej przez daną osobę dyscypliny sportowej. Skomponowaniem takiego jadłospisu mogą zająć się specjaliści ze strony https://projektzdrowie.info/diety/dieta-dla-aktywnych/. Wówczas można mieć pewność, że taka dieta jest odpowiednia.

Skąd czerpać potrzebną energię?

Istnieje bardzo wiele wartościowych produktów, które dodadzą nam energii. Węglowodany złożone mają to do siebie, że uwalniają energię powoli, co stanowi ich ogromną przewagę nad cukrami prostymi, których spożycie należy ograniczać. W diecie sportowca powinno się więc znaleźć pieczywo pełnoziarniste, które też jest cennym źródłem błonnika. Ponadto, warto jeść także ryż brązowy oraz różnego rodzaju kasze, które również dostarczają energii i są bardzo sycące. Istotne jest także, aby utrzymać stały poziom cukru we krwi, a podkręcenie metabolizmu jest możliwe poprzez planowanie mniejszych posiłków w regularnych odstępach czasu, na przykład co 3 godziny. Również przed wyjściem na trening, posiłek należy zjeść minimum 1-1,5 godziny przed, aby nie powodował on dyskomfortu podczas wykonywania ćwiczeń. Na pewno nie najlepszym pomysłem jest radykalne ograniczenie ilości spożywania kalorii- to spowoduje, że nasz organizm nie będzie miał siły do działania. Inaczej natomiast prezentuje się sytuacja osoby, która trenuje po to, aby schudnąć, a więc jest na specjalnej diecie redukcyjnej.

Białko, które łatwo się przyswaja

O białku również nie można zapominać, przede wszystkim ze względu na to, że jest ono głównym budulcem mięśni. Zwiększone zapotrzebowanie na białko będzie występować u osób regularnie trenujących siłowo i kulturystów- wówczas, odpowiednia dieta powinna to białko dostarczać do organizmu. Warto wówczas sięgać po różnego rodzaju produkty mleczne, ryby, a także chude i lekkostrawne mięsa. Ponadto, dieta każdego sportowca powinna być bogata w warzywa i owoce tak, aby nie tylko była zbilansowana, ale też aby nie powodowała powstawania różnego rodzaju niedoborów.